Na rozdíl od CAD softwaru, v němž pomocí nástrojů vytváříme digitální 2D a 3D výkresy, přináší BIM úplně nový způsob práce: tvorba návrhů s pomocí inteligentních technologií, které umožňují spolupráci napříč organizací. Nehledě na to, kolikrát se návrh změní – nebo kdo ho změní – zůstanou data projektu vždy jednotná, koordinovaná a přesnější pro všechny zainteresované strany.
Pro mezioborové projektové týmy slouží modelově založené návrhy jako základ pro novou, efektivnější spolupráci. Přinášejí pracovní postupy, které poskytují všem zúčastněným stranám jasnější představu o projektu. Na základě dostupnosti potřených informací se tak zvyšuje jejích schopnost činit důležitá, informacemi podložená rozhodnutí rychleji.
S moderními softwarovými nástroji je vzniklý BIM model skutečně komplexní databáze, kde například místnost je prvkem databáze obsahujícím geometrické i negrafické informace, kde výkresy, pohledy, tabulky atd., jsou živými náhledy této stavební databáze. Pokud projektanti provádějí změny prvků v modelu, BIM software automaticky zobrazí změny ve všech pohledech, které tento prvek zobrazují - včetně 2D výkresů, pohledů, řezů či tabulek, - protože všechny vycházejí ze stejné výchozí informace.
Jaké výhody BIM přináší?
Projekty se staly více a více složitější, to vyžaduje od firem spravovat a sdílet obrovské množství dat napříč různými obory i umístěním týmů. BIM pomáhá poskytovatelům AEC služeb zlepšit přesnost, efektivitu a produktivitu tím, že přináší větší vhled do projektu v libovolné fázi jeho životního cyklu, což vede k úsporám času a nákladů. Mezi významné konkurenční výhody, které firmy připravené pracovat s BIM metodami mohou poskytnout, patří: rychlejší schvalování projektů, lepší spolupráce a sdílení informací při realizaci integrovaných projektů.
Architekti mohou vytvářet přesnější návrhy s menší možností vzniku konstrukčních chyb, přesnější i v ohledu na původní vize. Stavební inženýři mohou zlepšenou koordinací s architekty a dalšími profesemi, zvýšit spolehlivost svých návrhů. Dodavatelé si mohou být jisti, že otázky případné proveditelnosti se odhalí včas, kdy změny ještě nejsou tak nákladné. V neposlední řadě vlastníci budov budou moci používat modely i daleko do budoucna, jako základ komplexní správy budov a zařízení. .
Společnost Graitec nabízí v oblasti přechodu na BIM technologie široké spektrum služeb, od auditu, školení, přednášek a webinářů, přes dodávku sw, pomoc s jeho nasazením - implentací, přípravy standardů a vytváření knihoven, až po vývoj vlastních aplikací na míru. Těší nás, když naší zákazníci mají z nových technologií maximmální užitek.
Ve stavebnictví, infrastruktuře a TZB jsou nabízená BIM řešení založena na inteligentních modelech vytvořených pomocí předních produktů - Autodesk Revit a AutoCAD Civil 3D, doplněných koordinační aplikací Autodesk Navisworks. Dodávány jsou v ucelené produktové Sadě pro architekturu a stavebnictví, spolu s dalšími potřebnými aplikacemi. Komplexní portfolio BIM programů zahrnuje desktopové i cloudové aplikace A 360 pro navrhování, vizualizaci, simulaci a spolupráci a svým složením jsou vhodné i pro postupný přechod z CAD na BIM.
Oblast statických výpočtů (statická analýza a navrhování) a oblast vlastní projektové a výrobní dokumentace ocelových, železobetonových a dřevěných konstrukcí pokrývá řada produktů Advance společností Autodesk a Graitec, Advance Design a Advance Steel, doplněná opět aplikacemi Revit a Navisworks.
Vyžádejte si od nás nezávaznou ukázku vhodného BIM řešení.
BIM kompletně mění zavedené zvyklosti a pracovní postupy, založené na vytváření a sdílení výkresů ve 2D. Pro úspěšné nasazení této technologie je potřeba podrobně zmapovat stávající procesy ve firmě (způsob spolupráce a publikování dat, struktura dat, požadavky na výstup, CAD standardy atd.) a připravit nové pracovní postupy a veškeré podklady. Celý tento proces nazýváme implementace.
Pro implementaci používáme postup, který vychází z osvědčené metodologie naší sesterské společnosti Graitec UK a je přizpůsoben požadavkům a zvyklostem českého stavebnictví. Díky kombinaci zahraničního know-how a bohatých zkušeností našich technických specialistů nabízíme našim zákazníkům jedinečnou možnost přejít na tento moderní způsob projektování.
Podívejte se co o využití BIM technologií říká Ing. arch. Boris Vološin, hlavní architekt společnosti Cigler Marani Architects.
Významný zákazník společnosti GRAITEC, společnost Cigler Marani Architects, která patří již od svého vzniku mezi přední české architektonické ateliéry, využila BIM technologie Autodesk na dosud největším projektu svého druhu vznikajícího v současné době na území Ruska – Com City.
Metroprojekt Praha a.s.
Ve společnosti METROPROJEKT Praha úspěšně využívají při projekčně náročném rozšiřování metra moderní BIM řešení od Autodesku.
Raženou stanici Olbrachtova tvoří dva samostatné staniční tunely s mezilehlým horninovým pilířem.
Již u pilotního projektu, který měl ověřít možnosti využití technologie Revit pro zpracovábní stavebních profesí a TZB na specifických stavbách, jako je pražské metro, se projevily přínosy BIM projektování:
zlepšení koordinace mezi proofesemi, což vede k
významnému omezní chyb v projektu
přesněší vykazování výměr
Zlepšení prostorové koordinace je patrné zvláště u vzduchotechniky či zdravotních instalací, tedy u technologických rozvodů značných rozměrů.
Tento web používá k poskytování služeb, marketingovým účelům a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním a používáním souborů cookies.